Сам Сабодаш не зміг здолати саботаж.

Поділитись:
FacebookVKOdnoklassnikiGoogle+

На Васильківщині зірвана посівна, а з винуватців як з гусей вода, чи хтось відповість?

– На жаль, проблеми з реєстрацією фермерам договорів оренди земельних паїв, через які у Васильківському районі практично зірвана посівна і про які розповідала газета, досі не вирішені, – розповів «Вістям Київщини» депутат Васильківської районної ради, відомий адвокат і правозахисник Микола Неділько. – Ця проблема стоїть настільки гостро, що не раз була предметом обговорення на сесіях райради. Дійшло навіть до того, що була створена тимчасова контрольно-перевірочна комісія з питання систематичної нереєстрації управлінням земельних ресурсів договорів оренди земельних часток-паїв.

До складу комісії увійшли ряд депутатів Васильківської райради від різних політичних сил, у тому числі депутати, які є фермерами, а також особисто голова Васильківської райдержадміністрації Володимир Сабодаш.

– На першому засіданні, – розповідає Микола Миколайович, – заслухавши інформацію голови ТОВ «Пологівське» депутата Віктора Берегового, пояснення інших фермерів, які були присутні, комісія прийняла такі рішення: забезпечити явку на наступне засідання начальника управління земельних ресурсів у Васильківському районі Віталія Журавського, начальника управління сільського господарства Васильківської райдержадміністрації Миколу Пунька, представника відділу державного кадастру, щоб управління земельних ресурсів надало інформацію з поземельних книг – скільки і яким агрофірмам зареєстровано договорів оренди земельних паїв, а також скільки договорів оренди не зареєстровано. Окрім того, було вирішено обов’язково запросити представника агрофірми «Світанок», тому що фермери стверджували, що власник і керівники цієї фірми змушують селян розривати вже укладені з іншими фермерськими господарствами Васильківщини договори оренди земельних паїв і укладати з ними. Таким чином, на думку фермерів, власник агрофірми «Світанок» руйнує фермерські господарства Васильківщини. А ще звернулися із запитом до Київського науково-дослідного та проектного інституту землеустрою, щоб він надав інформацію про розпаювання земель у Васильківському районі. Наступне засідання призначили через місяць.

На друге засідання ніхто із запрошених так і не прийшов – всі посадові особи проігнорували комісію. Не було також надано жодної інформації, яку комісія вимагала. Але приїхали науковці з Національного університету біоресурсів та природокористування України (колишній Національний аграрний університет), які висловили свою позицію з даного питання.

Між першим і другим засіданнями комісії я як член комісії і депутат райради, а також члени комісії-депутати Василь Давиденко, Валерій Кияниця та Віктор Береговий заходили на прийом до керівника районного управління земельних ресурсів Віталія Журавського. З розмови, яка відбувалася на підвищених тонах, стало ясно, що він знав, на яку дату й на який час призначено друге засідання комісії і яка від нього вимагається інформація. Журавський пообіцяв нам, що питання реєстрації договорів якось вирішиться до другого засідання комісії. Проте, як я вже сказав, на другому засіданні пана Журавського не було. У мене як у депутата, а також і у моїх колег-депутатів це викликало обурення. Тому що за неналежне виконання ним як керівником районного відділу земельних ресурсів покладених обов’язків із забезпечення належного функціонування відділу земельних ресурсів у районі почала зриватися посівна, зрив якої полягає у тому, що згідно з чинним законодавством до обробітку земельного паю не можна приступати орендарю доти, доки в установленому законодавством порядку договір оренди такого земельного паю не буде зареєстрований, у даному випадку – у Васильківському районному управлінні земельних ресурсів. Якщо ж орендар приступить до обробітку орендованого ним земельного паю без реєстрації договору його оренди, то це вже є грубим порушенням вимог земельного законодавства, що може призвести аж до кримінальної відповідальності. Тому фермери поставлені зараз перед вибором: або не обробляти землі і за це не нести жодної відповідальності, окрім як перед самим собою, своїми робітниками, їхніми родинами, власною родиною та перед Богом, – бо маєш усе для обробітку землі і маєш бажання її обробляти, але не можеш через якісь там юридичні формальності, або ж обробляти з порушенням вимог земельного законодавства і бути готовим відповідати за це перед законом. Тому і маємо те, що маємо: дехто з фермерів почав продавати своє фермерське господарство, дехто обробляє лише ті земельні паї, договори оренди яких були зареєстровано ще давно, а дехто і взагалі склав руки – у всьому розувірився… Прикро, але що подієш…

Відповідно до посадової інструкції начальника управління земельних ресурсів він як керівник несе персональну відповідальність за роботу свого підрозділу, за організацію в ньому роботи та за роботу своїх підлеглих. І з цього фактично випливає, що саме через нього одного зривається посівна. Принаймні, я зі своїми колегами-депутатами фермерами дійшли такого висновку. Я та мої колеги гостро розкритикували пана Журавського і внесли пропозицію на засіданні нашої комісії, щоб на черговій сесії районної ради або й на позачерговій висловити недовіру начальникові управління земельних ресурсів у Васильківському районі та з таким рішенням сесії звернутися до керівника Державного агентства земельних ресурсів України, обласного управління земельних ресурсів, правоохоронних органів тощо, щоб зняти його із займаної посади та перевірити його особисті дії та дії його підлеглих на предмет їх законності. Присутні на засіданні заступник голови районної ради Вадим Ляшок та депутат облради і одночасно заступник голови Васильківської райдержадміністрації Сергій Мазепа рекомендували нашу пропозицію щодо висловлення недовіри Віталію Журавському поки що не розглядати, а зібратися ще раз через два дні. Можливо, все ж таки на засідання прийде начальник відділу земельних ресурсів. Спочатку заслухати його пояснення, а вже потім прийняти кардинальне рішення.

Через два дні відбулося засідання комісії, на якому вже був присутній голова РДА Володимир Сабодаш, начальник управління земельних ресурсів Віталій Журавський, начальник управління сільського господарства Васильківської РДА Микола Пунько (якого через кілька днів після того Володимир Сабодаш звільнив із займаної посади) та інші керівники району. І знову всі почали розповідати байки, чому у нас не реєструються договори оренди земельних паїв. Журавський стверджував, що нібито він приймає на реєстрацію договори, але в документах багато помилок. Тому ці документи повертають назад. І що районне управління земельних ресурсів свою роботу робить. Не виконує своєї роботи Київська філія Центру державного земельного кадастру. Нібито вона не може приймати на свої сервери ту інформацію, яку через Інтернет районне управління земельних ресурсів надсилає для того, щоб можна було зареєструвати ці договори. Представник районного управління земельного кадастру підтримав свого колегу. Як пізніше мені стало відомо, ця інформація не підтвердилася. Тому що після того засідання я спілкувався з представниками землевпорядних організацій, які мені повідомили, що система передачі на сервери обласного управління земельного кадастру абсолютно нормально працює і за додаткові кошти в принципі це питання вирішується. Після почутого я зі своїми колегами дійшли висновку, що під час виступу начальник районного управління земельних ресурсів та представник районного відділу Центру державного земельного кадастру фактично змовилися, як виплутатися із ситуації, в яку потрапили разом.

Пан Журавський почав наводити приклади помилок, що нібито договори оренди у багатьох фермерів не посвідчені сільською радою. Я йому заперечив, що згідно із законом про оренду землі такі договори посвідчуються нотаріально, в тому числі сільською радою, лише за згодою сторін. Тобто це право посвідчити, а не обов’язок. Тоді він сказав, що помилився, не посвідчено якісь інші документи, які додаються до договору оренди. Я запитав: «Коли ви чи ваші працівники вказуєте фермерам на помилки, ви ці помилки викладаєте в письмовій формі?» – «Ні, – відповів Журавський, – усним зауваженням». Вони щоразу знаходять якісь нові помилки. Щойно фермер виправить одні, як чиновники знаходять інші. А помилки ось які. Наприклад, у комп’ютерний ексемель-файл у графі, де вказується місце реєстрації особи, яка має земельний пай можна, приміром, записано «Київ». А вони вимагають, щоб було м. Київ, так, наче у нас є село Київ. А іншим разом вимагають уже не «м. Київ», а «місто Київ». Так само – не «Київська обл.», а «Київська область». Ці зауваження є несуттєвими і це взагалі не помилки. І що головне, наявність таких помилок, які давали б підстави для відмови у реєстрації, не передбачена самою постановою Кабінету міністрів, що регламентує порядок реєстрації саме цих договорів. Тобто працівники районного управління земельних ресурсів, як стверджують фермери, видумують самі якісь там уявні помилки, вишукуючи підстави для відмови у реєстрації цих договорів. Я буду об’єктивним – дійсно зустрічаються помилки в технічних документаціях, але ж не у всіх одразу, і одне діло – коли вони суттєві, що практично унеможливлює здійснення реєстрації такого договору, а інше – коли вони є несуттєвими і жодним чином на таку реєстрацію не впливають. За наявності суттєвих помилок у технічній документації Васильківському районному управлінню земельних ресурсів дійсно потрібно відмовити в реєстрації такого договору оренди, але ж відмова повинна бути аргументована в письмовій формі з обов’язковою вказівкою на виявлену помилку, спосіб її усунення та виправлення тощо і з обов’язковим посиланням на ту правову норму, яка дає право посадовій особі управління земельних ресурсів прийняти рішення про відмову в реєстрації договору оренди земельного паю. Проте особисто мені як члену комісії жоден із фермерів, якому відмовили в реєстрації договорів оренди земельних паїв, не підтвердив, що йому такі відмови від імені Васильківського районного управління земельних ресурсів чи від імені Київської філії Центру державного земельного кадастру були викладені аргументовано і в письмовій формі.

Я звернув увагу всіх присутніх на грубі порушення чинного законодавства, які вчиняють підлеглі Журавського. Коли до них звертаються фермери чи представники землевпорядних організацій, які виготовляють технічну документацію фермерам для реєстрації договорів, вони взагалі не реєструють заяв, в яких зазначено, що фермерське підприємство просить здійснити реєстрацію договорів оренди земельних ділянок і до цієї заяви додає перелік договорів та дає акт приймання-передачі такої технічної документації разом з укладеними договорами оренди. Тобто елементарні дії, щоб прийняти ці заяви, працівники земельних ресурсів не виконують. А це вже, як на мене, тягне щонайменше на протокол про корупцію відповідно до Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції». Навіть згідно із Законом України «Про звернення громадян» вони зобов’язані письмові заяви реєструвати. А вони і цих елементарних дій не вчиняють. Я зі своїми колегами дійшли висновку, що це робиться навмисно, щоб створити ажіотаж, черги та змусити фермерів вирішувати питання реєстрації договорів оренди земельних паїв поза правовим полем. Іншого пояснення таким фактам, на жаль, ми не знайшли. За законом на реєстрацію дається 14 календарних днів. А доведи, що чиновники порушили встановлені строки, якщо твоя заява ніде не зареєстрована. Якщо формально перевіряти роботу управління земельних ресурсів, ви не знайдете цих порушень і зробите висновок, що у них усе добре. Тому що договори, які вони не прийняли, ніде не обліковуються як не прийняті, а ті, які прийняли, протягом 14 днів реєструють. Отже, створилася така, на нашу думку, корупційна схема.

Голова РДА Володимир Сабодаш, почувши наші аргументи, пообіцяв, що Журавський ці недоліки виправить, завіривши нас словом голови райдержадміністрації. У свою чергу, Журавський при всіх запевнив, що виправить недоліки, але тільки тоді, як з першого квітня поточного року почне належним чином працювати інтернет-зв’язок між Васильківським районним управлінням земельних ресурсів та обласною філією центру державного земельного кадастру. Тобто фактично Журавський переклав усю відповідальність за нереєстрацію Васильківським районним управлінням земельних ресурсів договорів оренди на ДЗК. Але сказав, що він неодноразово звертався до обласного управління земельних ресурсів із заявами про те, що погано працює ця комп’ютерна система, що в нього через це проблеми з реєстрацією і т. п., але управління земельних ресурсів в Київській області належним чином не реагує на його заяви.

Виходить, питання про висловлення недовіри Віталію Журавському Володимир Сабодаш фактично зняв, давши слово фермерам, що їхні договори зареєструють. Як голова РДА Володимир Іванович має авторитет у районі. І якщо дає своє слово, то в принципі намагається його дотримуватися. Тож рішення комісії було суто формальним – рекомендувати, щоб Васильківська районна рада своїм рішенням звернулась до Кабінету міністрів з вимогою спростити процедуру реєстрації для того, щоб час нанеї не затягувався, щоб фермери витрачали на реєстрацію менше коштів, щоб це не завдавало збитків фермерським підприємствам і, як наслідок, не зривалася посівна.

Наступного дня мене запросив Володимир Сабодаш, поцікавився, як іде реєстрація, зокрема по агрофірмі «Астра Агро». Викликав при мені начальника управління земельних ресурсів Журавського. Той порадив , що фермерам слід звернутися до державного підприємства земельного кадастру у Васильківському районі, яке також має право виготовляти технічну документацію для реєстрації договорів. А ця державна установа за виготовлення технічної документації на один договір оренди земельної ділянки вимагає 650 гривень, але не гарантує, що договори будуть вчасно зареєстровані управлінням земельних ресурсів і державним земельним кадастром Київської області. А значить, це державне підприємство, яке входить до структури Київської філії Центру державного земельного кадастру, не гарантує, що навіть за такі гроші їхнє керівництво вчасно все зареєструє. У того ж самого ТОВ «Астра Агро» 520 договорів. Йому за виготовлення документації потрібно сплатити щонайменше 338 тисяч гривень. Тобто практично все, що підприємство виробить за рік. І це без гарантії, що ці договори будуть зареєстровані.

З тієї інформації, що є у мене, я не чув, що належно налагодилась робота управління земельних ресурсів. У тому числі й з реєстрації заяв. Проблема фактично не знялася. Тому на минулій сесії районної ради, що відбулася 18 квітня, я повернувся до тієї пропозиції, яку виносив на засідання комісії, і говорив про те, що Володимир Сабодаш, давши своє слово, що управління земельних ресурсів буде нормально працювати, не може його дотримати. Його фактично підставляє пан Журавський, тому що внаслідок незабезпечення ним як керівником районного управління земельних ресурсів належної роботи останнього з реєстрації фермерським господарствам договорів оренди земельних паїв фактично зірвана посівна. А за стан посівної в районі, за стан наповнення районного бюджету фермерськими господарствами в тому числі несе персональну відповідальність і голова РДА. У мене складається враження, що на Журавського ніхто не може вплинути: ні голова РДА, ні депутати райради, ні комісія райради тощо. Єдине, що я достовірно знаю, що після того, як до Журавського приїхала комісія у складі народних депутатів України, які входять до складу Комітету ВР з аграрних питань, почалася активна реєстрація договорів оренди земельних паїв двом підприємствам: агрофірмі «Світанок» і Саливонківському цукровому заводу, які за наявною в комісії інформацією належать дуже відомому на Васильківщині сімейству.

На минулій сесії Васильківської райради, на якій не був присутній Журавський, хоча мусив бути, окремі депутати намагалися припинити роботу комісії та перекласти вину за нереєстрацію договорів оренди земельних паїв безпосередньо на самих фермерів нібито через велику кількість помилок в їхній технічних документаціях. Однак така спроба провалилася завдяки активній позиції інших колег-депутатів райради, зокрема моїй та депутата Валерія Кияниці, який запропонував не припиняти роботу комісії доти, доки не буде зареєстровано останній договір оренди земельного паю. Проте, оскільки вже голова Васильківської районної ради Олег Мазепа запевнив, що Журавський пообіцяв до наступного засідання райради зареєструвати всі договори оренди земельних паїв та прийти на наступне засідання райради і з цього питання відзвітувати, було проголосовано більшістю депутатів не згортати роботу комісії принаймні до наступної сесії райради, поки не прозвітується начальник управління земельних ресурсів Віталій Журавський. Будемо сподіватися, що все ж таки у Васильківському районі питання з посівною та з реєстрацією договорів оренди паїв вирішиться позитивно.

Не хотілося, щоб у керівника Васильківського районного управління земельних ресурсів загострювалися відносини з депутатами райради і щоб він не вбачав у нас своїх ворогів. Ми готові працювати з усіма керівниками районних державних установ та органів місцевого самоврядування в інтересах району. Але коли нас не чують, не поважають вибору територіальних громад, то у нас нічого іншого не залишається, як вступати в запеклу боротьбу.

Окремо слід звернути увагу і на той факт, що вже після перших кроків роботи нашої комісії на мою адресу та на адресу окремих моїх колег почали надходити погрози від незадоволених роботою комісії. Сподіваємося, що після цієї статті всі «дійові особи» зроблять відповідні правильні висновки. Також варто відзначити як позитивний і той факт, що робота комісії зупинила похід як самих фермерів, так і тих селян, що в них працюють, до Президента, до Верховної Ради України, до Державного агентства земельних ресурсів України тощо, який би невідомо чим закінчився, оскільки його учасники були налаштовані серйозно. Причому, за наявною у мене інформацією, похід мав супроводжуватися колоною тракторів, комбайнів та іншої сільськогосподарської техніки. Комісія справді переконала фермерів у тому, що їхній «головний біль» в особі Васильківського районного управління земельних ресурсів скоро мине. Але чи скоро!? І чи надовго ми їх переконали!? Ці питання залишаються ще досі відкритими. Тому я все ж таки разом зі своїми колегами-депутатами сподіваюся на краще.

Першоджерело:
http://blogs.korrespondent.net/journalists/blog/hitriktn/a63834

Сам Сабодаш не зміг здолати саботаж.: 1 комментарий

  1. Сергийко 30.04.2012 at 10:02

    Тему"Гречка від Засухи!?" бачили???

    На фото, де йде робоче «засідання» в суботній вихідний день бачите хто с ким сидить у президії???

    Так що — є ще питання?

Добавить комментарий

Имя *
E-mail *
Сайт

Это не спам.