Присяжнюк готує… катастрофу?

Поділитись:
FacebookVKOdnoklassnikiGoogle+

100-кілометрову річку Трубіж, що протікає через три райони Київщини (Броварський, Баришівський та Переяслав-Хмельницький), можуть «загатити» стічними водами. Причому, з «благословення» обласного начальства.

«Поля фільтрації» влади

Нещодавно жителі Переяслава-Хмельницького звернулися до Президента України з проханням не допустити забруднення річки Карань – притоки Трубіжа. В своєму зверненні вони висловлюють стурбованість щодо «екологічних» планів КОДА – спрямувати стічні потоки з Борисполя (в якому планують збудувати очисні споруди) в річку, що протікає через їхню територію.
Такі «благі наміри» губернаторської команди вже отримали негативну оцінку з боку опозиційних сил. Слово Інтернет-сайту партії «УДАР» Віталія Кличка: «Дане рішення погіршить екологічну ситуацію в Переяславі-Хмельницькому, визнаному одним з екологічно найчистіших міст України, призведе до підтоплення частини міста і погіршення побутових умов проживання громадян, забруднить зони відпочинку та унеможливить розвиток туризму в регіоні».
Згідно з повідомленням прес-служби партії «УДАР», відповідне колективне звернення також було направлено «голові Київської обласної державної адміністрації Присяжнюку А.Й., голові Київської обласної ради Качному О.С». Проте обласне начальство й досі мовчить. Чому?
Під час журналістського розслідування з`ясувалося, що всі каналізаційні стоки в Борисполі відводяться на так звані «поля фільтрації» (площею 65 га). Туди щодоби виливається близько 7 тисяч кубометрів стоків: вони фільтруються через ґрунт, тобто значна частина шкідливих речовин потрапляє у водоносні горизонти. За півкілометра від полів фільтрації розташована нова злітно-посадкова смуга №2 (аеропорт «Бориспіль»), якою користуються 70 відсотків повітряних суден (котрі прибувають до міста). Отож в КОДА й придумали своє «ноу-хау» – спрямувати каналізаційні стоки в притоку Трубежа: мовляв, цей проект – найдешевший варіант вирішення «стічного» питання.
Очисні споруди робитимуть за проектом чеської компанії «Enviroment Commerce CZ, LTD». Вартість будівництва перевищує 238 млн. грн. З огляду на це виникає питання: чи ж можна вирішувати проблеми одного району за рахунок іншого? На жаль, в команді Присяжнюка про такі «дріб’язки життя» чомусь не подумали.
Про це засвідчила січнева стаття «Бориспіль будує очисні споруди» (газета «Вісті», №1 від 19.01.2012 р.): «Проект пройшов Державну експертизу, в тому числі екологічну. Нині вирішується питання відведення очисних вод. Дуже довго із Київською облдержадміністрацією, Міністерством екології, із управлінням екології Київської області обирався напрямок будівництва траси, якою скидатимуться очисні води. Врешті було прийняте рішення, що вона пройде землями Бориспільського та Переяслав-Хмельницького районів. Води відводитимуться закритим колектором аж до природних водних артерій…».
Зазначена стаття викликала негативну реакцію з боку переяславчан. «Що ж виходить? – обурюється Ольга Тесленко, голова міської організації «Допомога дітям війни». – Київська облдержадміністрація разом з екологічними службами області проігнорувала інтереси мешканців Переяславщини на догоду якимось іншим, меркантильним інтересам? Тож думаймо, як нам діяти в цій ситуації: спокійно сприймати так, як складається, чи якимось чином захищатись?».
На жаль, вже втрачено час, щоб впливати на цей «каналізаційний» процес на стадії обговорення, підготовки і узгодження вибору варіантів. Як вдалося встановити кореспонденту «КП», з подачі КОДА ще в грудні-2011 було ухвалено урядове розпорядження №1365-р про затвердження проекту побудови очисних бориспільських споруд. Проте жителі Київщини дізналися про це лише згодом. І, ясна річ, реакція виявилася дещо запізнілою: лише 16 березня відбулася позачергова сесія Переяслав-Хмельницької міської ради, на якій розглядалося питання про екологічну ситуацію в зв’язку з новим каналізаційним будівництвом у Борисполі. Саме тоді й переяславчани виступили категорично проти відведення стоків у Карань.
Кому ж хочеться терпіти свавілля чиновників, які намагаються перетворювати квітучий край на стічну канаву? Тим більше, що Водний кодекс дає право на протести проти таких планів шляхом проведення громадської екологічної експертизи Бориспільского проекту.
Місто-музей чи місто-клоака?

Згідно з обіцянками обласного керманича, очищення стоків відбуватиметься за найновішими технологіями. Браво, вельмишановний Анатолію Йосиповичу! А чому б вам особисто не попробувати тієї «чистої водички» з каналізації? Можливо, після цього ваші плани дещо змінилися б…
Звернімо увагу на те, що на річці Карань побудовано сім шлюзів: під час весняної повені вони відкриваються (для кращого проходу вод до Трубежа), а в посушливе літо, навпаки, закриваються. Коли річка стає повноводною, підземні води піднімаються й напоюють вологою сільськогосподарські угіддя. Тож у разі появи каналізаційних стоків рівень річкової води значно підвищиться і… все це «добро» виливатиметься на місцеві поля.
Таким чином, відведення бориспільської каналізації в Карань призведе до катастрофічних наслідків: умовно «чисті стоки» потраплять у невеличку річечку, забруднивши її на віки вічні. Ситуація, що виникне в результаті реалізації обласного «задуму», призведе до погіршення екологічного стану і в долинах Трубежа та Дніпра (які розташовані в межах міста Переяслава-Хмельницького).
«Проект очисних споруд передбачає скидання стоків обсягом 12500 кубічних метрів на добу. Це – дуже багато для такої річечки як Карань. Адже максимальна кількість води, що проходить нею – 25 тисяч кубометрів, – стверджує переяславчанин Віталій Іващенко, заслужений будівельник України. – Тобто навіть у повінь стоки Бориспільщини складатимуть третину потоку води в річці! А взимку? Стоки, що потраплятимуть з Карані в Трубіж (це в межах нашого міста), планується перекачувати Трубізькою насосною станцією в Дніпро, прямо в зони відпочинку жителів міста та району – поблизу міського пляжу та пляжу дитячого оздоровчого центру «Славутич».
Такі плани, по-перше, суперечать санітарним правилам (затвердженим урядовою постановою №465 від 25.03.1999 р.): вони взагалі забороняють скидання стічних вод у водні об’єкти в межах населених пунктів. По-друге, на ділянках водойм, які знаходяться в межах населених пунктів, якість води має відповідати гігієнічним нормам води для господарсько-побутових цілей. А місце скидання стічних вод повинно розташовуватись нижче межі населеного пункту. Бо ж потрібно відвернути вплив згінно-нагінних явищ, які виникають у річці Карань під впливом вітрів.
«Таке ж екологічне навантаження відчуватиме й річка Трубіж, – продовжує свою думку Віталій Іващенко. – Протягом доби насоси перекачувальної станції кілька разів зупиняються, і тоді річка починає зворотний рух своїх вод – від насосної станції до мікрорайону Лагері. Течія буде підхоплювати стоки річки Карань, яка впадає в Трубіж саме в цьому проміжку, та нестиме їх за вищеописаною схемою. До речі, коли вирішувалось питання будівництва нових очисних споруд для стоків Переяслава-Хмельницького, саме врахування факту утворення зворотних течій зіграло чи не ключову роль у відмові від варіанту скидання стоків в цю річку. Хоча це було економічно вигідно. Тоді було визначено нове місце розташування міських очисних споруд та скидання стоків колектором, прокладеним по дну Канівського водосховища до фарватеру Дніпра, що повністю відповідає нормам».
До речі, якщо поглянути на карту Київщини, можна побачити елітні забудови на обох берегах Дніпра. Чи не від них обласна влада й намагається відвести небажані стоки? В такому разі Переяслав-Хмельницький може перетворитись з міста-музею на каналізаційну клоаку.

Віктор Середа.

Посилання на першоджерело:
http://kiev-pravda.info/13-22784/prisyazhnyuk-gotuє…-katastrofu

Добавить комментарий

Имя *
E-mail *
Сайт

Это не спам.