Нові тарифи на газ і тепло: зрозуміло про цифри і перспективи

Поділитись:
FacebookVKOdnoklassnikiGoogle+
Ціна газу
Ціна газу / 24 Канал

Новий Кабмін встановив українським споживачам нову ціну на газ, а отже — і нові тарифи на тепло і гарячу воду. Журналісти сайту «24» з'ясували, що і скільки тепер коштуватиме.

Кабінет Міністрів ухвалив рішення, згідно з яким ціна газу буде єдиною для всіх побутових споживачів і складатиме 6879 гривень за тисячу кубометрів. Прем’єр-міністр Володимир Гройсман сказав, що ця ціна переглядатися не буде, оскільки відповідає ринковому рівню вартості палива.

Співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич у коментарі сайту «24» пояснив, звідки взяли цю цифру: це вартість імпортного газу на кордоні, близько 200 доларів, помножена на поточний курс, плюс витрати на транспортування і податки.

Хто платитиме менше

Прем'єр Гройсман вважає, що нова ціна газу означає, що 3 мільйони споживачів зможуть платити менше. З точки зору Дмитра Марунича позитиву в тому небагато. Адже, дійсно, зменшення буде для тих, хто споживали газ досі за найвищою ціною, по 7,8 гривень за куб. Це споживачі, які використовують газ для приготування їжі і підігріву води. Але їх в Україні всього біля 18%. І споживають вони газу значно менше, ніж ті, хто використовує блакитне паливо для обігріву.

Хто заплатить вдвічі більше

Як пояснив у коментарі сайту «24» фахівець у галузі аудиту та обліку громадської організації «Публічний аудит» Тарас Галайда, найгірше нова газова ціна позначиться на вартості централізованого опалення і постачання гарячої води. Найгірше – у сенсі, що значно подорожчає. За старою ціною підприємства теплокомуненерго закуповували газ для вироблення гарячої води і опалення по 2994 гривні. Після підвищення вони також купуватимуть газ за ціною 6879 гривень. Це потягне подорожчання вартості опалення відсотків на 130, — каже фахівець.

Міністерство говорило, що це буде на 60%, але це не вірно. Бо при цьому анонсувалось, що збільшення ціни газу буде до 5500 гривень, і НКРЕ розраховувало, що вартість опалення підніметься на 80%. А вартість газу зросла навіть більше, тому опалення подорожчає як мінімум у 2,3 рази,

— уточнив Галайда.

Дмитро Марунич відзначив, що споживачі, які використовують газ для обігріву, отримають підвищення газу приблизно на 27%: раніше мали ціну 5400 в середньому, тепер – 6879.

Тобто, для 18% споживачів ціну трохи знизили, а для 82% — суттєво підвищили,

— сказав експерт.

За підрахунками Галайди, вартість гігакалорії зросте з 650 гривень до 1500 гривень, а по деяких областях може сягати 2200—2300 гривень. Вартість без лічильника зросте від 17 гривень до 40-41 гривні, а по деяких областях – 60-62 гривень. Вартість одного куба гарячої води на сьогодні – 40 гривень, а буде середня по Україні близько 90 гривень. А у деяких областях зможе сягнути і 120 гривень.

До того ж — згідно з рішенням Кабміну для українців більше не буде пільгової ціни за газ в опалювальний період – 3,6 гривні за кубометр. Ті, хто опалюють приватні будинки газом, сплачуватимуть за повним тарифом. Ні пільгових 200 кубів у місяць, ні 1200 у рік не буде.

Нові ціни і субсидії

Гройсман на засіданні уряду запевнив, що система субсидій буде настільки ефективною, що від змін газової ціни громадяни, які не мають високого доходу, будуть захищені державою адресно. Дмитро Марунич має великі сумніви щодо цього, і припускає, що в держбюджеті просто не вистачить грошей на субсидії, і, ймовірно, треба буде, переглядати бюджет. Тому що його рахували закладаючи не таке суттєве підвищення.

Якщо не платитимуть субсидії, то буде горе. А не зрозуміло, яким чином зберуть ці гроші. У мене є таке припущення, що тих 34 мільярдів гривень, які в бюджеті закладені, на субсидії не вистачить. За даними Мінсоцполітики, тільки за три перші місяці поточного року нарахували 26 мільярдів гривень субсидій. А це було ще до підвищення тарифів,

— пояснив він.

А за даними, які озвучив у коментарі сайту «24» президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко, на сьогоднішній момент борги за субсидії складають 23 мільярди гривень, за комунальні – 11 мільярдів.

Нові тарифи і економіка

На думку Охріменка, нова ціна на газ ніяк не вирішує проблем газового ринку, бо не покращує ні якість газу, ні стосунки між споживачем, державою і монополістом-поставником газу. Досі багато говорили про енергозбереження, але поки що цього по теплокомуненерго не спостерігаємо, каже експерт.

Замість того, щоб реформувати ринок газу, зробити ринок газу, а потім підвищувати тарифи, у нас спочатку залишили монополіста, піднімають тариф і дивуються, чому нічого не виходить. Доки буде монопольне постачання газу, доти буде висока його ціна і — глухий кут,

— впевнений Охріменко.

Дмитро Марунич також зауважив, що виникає питання – навіщо в уряді Гройсмана хочуть підняти тарифи так швидко. Адже попередній уряд, який підписував меморандум з МВФ, за яким підвищення і відбувається, «виторгував» можливість поступового підвищення ціни на газ принаймні до кінця 2017 року. Втім, новий уряд на чолі з новим прем'єром обіцяли нам і нову українську економіку. Залишається сподіватись, що це «нове» таки порадує українців.

Нові тарифи на газ і тепло: зрозуміло про цифри і перспективи: 3 комментария

 1. Антивирус 29.04.2016 at 10:07

  Эх,Палыч , — помню времена, когда родная местная теплосеть тарифы подняла...Сколько каментов на горсайтах, каков накал был, о размышлизмах «шо робыты» и с кем — даже не упоминаю.

  А сейчас — просто благодать,никому это не интересно. Видимо зиму отменят...вон читаю ведь:приказывают кризис остановить и ВВП поднять,причем неуклонно.

  И о счетчиках на тепло по многоквартирным домам замолкли.

  Кстати,админ — не хотите ли осветить темку о создании ОСББ с одной, неожиданной стороны? Я намекаю на наличие планов придомовых территорий домов, техпаспортов зданий, схем внутренних коммуникаций и т.д.Почему предлагаю? — так скоро ОСББ(или др.формы) будут — а документиков то на многие дома просто нет!Потерялися, как мне недавно сказали в нашем славном ККП.

 2. Теревеньки древніх греків 29.04.2016 at 23:38

  Архівна Техдокументація на багатоквартирні житлові будинки окрім жеків і бті ще є в архівному відділі обласної архітектури. Якщо місцеві злодії робили все для зникнення таких документацій в місцевих жеках та бті, то в облархітектурі вони навряд чи «попрацювали»

  • олег 30.04.2016 at 18:02

   Кроме тех документов есть еще один маленький кидок населения. В тарнифах ЖЕКов или как в Василькове КП КПК которые, кстати подняли, заложено кроме текущих затрат на уборку и прочее еще и капитальные затраты на ремонты крыш и подъездов, которые делать должны по планам. Но, сейчас эти деньги заложенные в тарифах на капитальные затраты активно осваивают. Причем, сейчас осваивая и тыря эти деньги все ЖЕКи и КП ККП не делают никаких капитальных ремонтов, потому как знают, что эти деньги уже можно тянуть, и потом никто не спросит за них. Как говорят, пошел последний ХАП. Хотя в тарифы капитальные затраты все заложили и берут с населения исправно. И когда создадут ОСББ, то хрен хоть один ЖЕК или КП ККП вернет хоть одному ОСББ не освоенные и не использованные деньги на капитальные затраты, которые были уплачены давно населением. И каждое ОСББ окажется со своими проблемами по кап ремонтам наедине с самим собой. Те, кому повезло и года три назад меняли крыши и делали кап ремонт подъездов, будут рады, что в свое время им эти ремонты кто-то сделал, а те у кого не делали — проблема индейцев.

   Сейчас до массового создания ОСББ никто капитальные ремонты точно делать не будет, хотя деньги берут все. И многочисленные ЖЕКи и КП ККП.

Добавить комментарий

Имя *
E-mail *
Сайт

Это не спам.